Medsport Medsport
Nacházím se: Domovská stránka / Baycroft Ch., Havrda M.: Chybná biomechanika pohybu jako důsledek bolestivých syndromů u sportovců - praktická část

Baycroft Ch., Havrda M.: Chybná biomechanika pohybu jako důsledek bolestivých syndromů u sportovců - praktická část

Baycroft Ch., Havrda M.: Chybná biomechanika pohybu jako důsledek bolestivých syndromů u sportovců - praktická část

Charles Baycroft, M. D., MUDr. Miroslav Havrda*
Foot Science International, Christchurch, New Zealand
*MEDsport - neurorehabilitace a sportovní medicína, Hradec KrálovéPrakticky každá patologie nohou může způsobit patologii pohybového aparátu a naopak. V každodenní praxi sportovního lékaře se setkáváme s různými algickými syndromy. Autoři vybrali čtyři významné, které se většinově podílejí na vyhledání lékaře pacientem.

 1. bolesti kolenního kloubu (gonalgie)
 2. Poranění Achillovy šlachy
 3. Bolesti paty (kalkaneodynie)
 4. Syndrom holeňových dlah

Metodika:
 1. Anamnesa (NO, OA se zaměřením na pohybový aparát, SA, PA, RA)
 2. Komplexní vyšetření pohybového aparátu (páteř, SIK, kyčle, kolena horní a dolní hlezno)
 3. Cílené vyšetření nohy a plochonoží, statika a dynamika nožní klenby, osy nohy a reakce trupu při zátěži
 4. Biomechanika chůze a běhu na posuvném páse s využitím digitální videokamery
 5. Modelace individuálních termoplastických vložek, popř. jejich další protetická korekce
 6. Kontrola stavu pacienta i vložek s ev. dalším korekcí patologie (1 - 5 kontrol)
kolena.gif
Bolesti kolena
Potíže s kolenem se vyskytují u všech věkových skupin a ve všech sférách činnosti, počínaje obyčejnou každodenní činností, až po dny intenzívního atletického tréninku. Nemoci jako osteochondritis (Osgood-Schlatter) a vybočená holeň (Blountova nemoc) jsou typické pro děti a mladistvé. V dospělosti zahrnuje kolenní patologie poranění menisků, mediálních a laterálních oblastí, zkřížených vazů, postižení čéšky, poranění svalů souvisejících s kolenním kloubem, atd.
Mnohé z těchto potíží může být způsobeno tím, že je koleno vystaveno pohybu v příčné rovině vytvářené vnitřní nebo vnější tibiální rotací, která je sekundární k nadměrné pronaci nebo supinaci nohy.
slachy.gif
Poranění Achillovy šlachy.
Achillova šlacha je snadno zranitelná, protože představuje ukotvění výzmané svalové skupiny Gastrosoleu a rovněž kvůli významné úloze, kterou hraje v biomechanice chůze. Skupina Gastrosoleu protíná koleno, kotník a subtalární kloub. Mechanicky funguje během kontaktu a středního postoje, supinuje a stabilizuje nohu, přispívá ke zvednutí paty a prstů během impulsu. Zranění zahrnují bursitidu, tendinitidu, částečnou a úplnnou rupturu Achillovy šlachy. Problémy se týkají všech věkových skupin počínaje věkem cca 9 let. Potíže často souvisejí s ráznou chůzí a sportovní aktivitou, nicméně nejčastěji vznikají každodenní činností. Mechanicky jsou problémy Achillovy šlachy způsobeny nebo i zhoršeny nadměrnou pronací nebo supinací subtalu.
Současně se může tvořit i retrokalkaneární ostruha s deformací patní kosti (Haglundova nemoc) spojená se zánětem šlachy a bursy v oblasti úponu šlachy. Dobrou funkční stabilizací nohy pro celý cyklus chůze může významně snížit napětí Achillovy šlachy a omezit problémy.
paty.gif
Bolesti paty .
Bolesti paty se vyskytují velmi často. Potíže mohou být subjektivně typu hřebíku nebo cizího předmětu v botě.
Týkat se mohou všech věkových skupin, ačkoliv se bolesti paty zřídka vyskytují u dětí mladších 8 let. Začátek může být pozvolný nebo rychlý, průběh chronický nebo akutní. Příznaky mohou zahrnovat bolest umístěnou v dolní části paty, buď střední, boční nebo zadní části patní kosti. Bolesti mohou být velmi silné, proto by měl následovat odpočinek. Řada patologických jednotek, které mohou vyvolat bolest paty, je velmi rozsáhlá. Zahrnuje zánětlivé a degenerativní artropatie, metabolické poruchy, dráždění nervových zakončení, traumata a syndromy z přetížení.

Hyperpronace způsobuje nadměrné napětí plantární fascie. Dobrá funkce subtalárního a středotarzálního kloubu spojená s dobrým vedením patní kosti (everzeinverze) způsobují zmírnění potíží.
Klinické a biomechanické vyšetření většinou objeví, zda jsou potíže způsobeny nadměrnou pronací - supinací subtalu nebo prostou nedměrnou everzí - inverzí patní kosti, zda jsou potíže způsobeny poruchou plochonoží, svislou nohou nebo např. jinak.
holene.gif
Holeňové dlahy .
Je laický termín pro řadu patologií v oblasti bérce - tendinitidu, synovitidu, periostitidu a myositidu. Enthesitida je termín, který se používá k popisu zánětu měkké tkáně v místě, kde je sval připojen ke kosti. Přední a zadní "dlahy" jsou určeny příslušným svalstvem. Přední holenní sval (Tibialis anterior), dlouhý natahovač prstů a dlouhý natahovač palce (Extenzory) obsahuje přední skupina, zadní sval holenní (Tibialis posterior), dlouhý ohýbač prstů a dlouhý ohýbač palce tvoří zadní skupinu.
Pacient si bude stěžovat na napětí a bolest, která se bude vyskytovat po specifické činnosti a často se urovná hned po odpočinku, dále bude i reziduální pohmatová bolest v oblasti holenní nebo lýtkové kosti. Faktory, které jsou obvykle přisuzovány etiologii zahrnují mechanickou dysfunkci včetně nadměrné pronace nebo supinace subtalu, nedostatečný trénink, nevhodné obutí, sfecifický terén nebo únavu.
Biomechanické zhodnocení by mělo prozkoumat nadměrnou pronaci v oblasti subtalu v propulzní fázi chůze a pronační polohu na konci impulsu, která má za následek svalové přetížení.

Modelace Formthotics.
Vložky Formthotics jsou poslední "skrytou výhodou" zejména u vrcholových sportovců.
Pokud byly správně zhotoveny jsou funkční biomechanickou oporou pro nohy a jejich přednostem patří především:
 • dlouhodobé pohodlí a hygienický komfort,
 • snížení únavy nohy a svalů končetin,
 • zvýšené tlumení otřesů,
 • zlepšení kontroly pohybu,
 • snížení rizika sportovních úrazů,
 • zrychlení regenerace svalů nohy a dolní končetiny po výkonu.

To znamená, že můžeme trénovat kvalitněji a intenzivněji!!!

Dále nabízíme

Školení

© 2010 MEDsport

Vytvořila internetová reklamní agentura Animato
 
všechna práva vyhrazena    |    mapa stránek