Medsport Medsport
Nacházím se: Domovská stránka / Baycroft Ch., Mašek K.: Chybná biomechanika pohybu jako důsledek bolestivých syndromů u sportovců - teoretická část

Baycroft Ch., Mašek K.: Chybná biomechanika pohybu jako důsledek bolestivých syndromů u sportovců - teoretická část

Baycroft Ch., Mašek K.: Chybná biomechanika pohybu jako důsledek bolestivých syndromů u sportovců - teoretická část

Charles Baycroft, M. D., MUDr. Karel Mašek*

Foot Science International, Christchurch, New Zealand
*chirurgicko-ortopedické oddělení, P-P klinika Kladno s. r. o.


Většinou každá geniální věc je ve své podstatě zcela jednoduchá. Stejně tak i vzniku světového patentu z Nového Zélandu předcházel prozaický příběh:
Christchurchský lékař Charlie Baycroft přemýšlel o problémech sportovních zranění nohou a dolních končetin při svých každodenních procházkách se svými labradory po nedaleké mořské pláži. Uvědomoval si prostřednictvím svých bosých nohou velmi příjemný pocit a zároveň si všímal i obtisku, který vznikal v měkkém odlivovém písku.
Většina moderních povrchů je tvrdá a plochá. Dříve chodili lidé po měkkých površích, které pomáhaly formovat jejich nohy.
Nyní chodíme po terénech jako jsou tvrdé podlahy, asfaltové cesty, které tlačí na na naše nohy a zplošťují je. Boty jsou dnes sériově vyráběny na průměrný tvar nohy. Lidé stále více zatěžují své nohy i módní obuví a prostřednictvím např. jednostranné sportovní činnosti. Nadměrná hmotnost a např. i sedavý způsob zaměstnání způsobují, že noha postupně "degeneruje" a přirozený tvar nohy není schopen náležitě rozložit tělesnou hmotnost. Otřesy jsou přenášeny vzhůru a trpí jimi klouby celého těla včetně páteře. Také po jednoduchém výronu kotníku mohou např. vznikat takové změny v oblasti nohy a biomechaniky bipedálního pohybu, které mohou mít zásadní vliv na celý pohybový aparát.
Před více jak 10 lety byly zkonstruovány Dr. Baycroftem speciální termoplastické vložky Formthotics, které svojí strukturou působý harmonicky s fyziologickým pohybem člověka. Svojí termoplasticitou umožňují lékaři případné vady plochonoží a osy nohy velmi efektivně korigovat, svými dalšími vlastnostmi (termoisolace, termostabilizace, superhygiena) zabezpečují svému nositeli maximální komfort. Jelikož je jejich životnost přibližně 2 - 3x delší, než používané boty, je zřejmé, že mohou sloužit svému nositeli k jeho spokojenosti řadu let. Jelikož jsou anatomickým odlitkem nohy, dají je přendávat stejně tak jako naše nohy do všech sériově vyráběných uzavřených bot.
Velmi důležitým jevem u člověka je chůze. Noha člověka je biomechanicky zcela fascinující lokomoční orgán určený nejprve k tomu, aby dokázala absorbovat energii dopadu a posléze je uzpůsobena k dynamickému odrazu vpřed. Na první pohled se zdá všechno náramně jednoduché, ale každá drobná kost nohy, každý sval, vaz a každá struktura nohy má své opodstatnění.

Dále nabízíme

Školení

© 2010 MEDsport

Vytvořila internetová reklamní agentura Animato
 
všechna práva vyhrazena    |    mapa stránek