Medsport Medsport
Nacházím se: Domovská stránka / Petráň B.: Zkušenosti s transmetilem® u vrcholových sportovců

Petráň B.: Zkušenosti s transmetilem® u vrcholových sportovců

Petráň B.: Zkušenosti s transmetilem® u vrcholových sportovců

ZKUŠENOSTI S TRANSMETILEM® U VRCHOLOVÝCH SPORTOVCŮ


MUDr. Bedřich Petráň
ČBF - lékař reprezentačního družstva basketbalu mužů ČR

S Transmetilem jsme začali pracovat v dubnu roku 1999. Podkladem byla skutečnost, že v minulosti jsme hepatoprotektiva s dobrým efektem používali v době maximální zátěže sportovců jako prostředku regenerace v přípravném období a při náročných turnajích.

Vzhledem k této skutečnosti jsme začali zkoušet zejména preparát Transmetil. Do současnosti bylo do studie zapojeno 80 sportovců, kteří byli rozděleni do následujících skupin:
1) 55 sportovců užívalo tento preparát v období přípravy na finále ME v košíkové mužů, v přípravě na soutěž triathlonu, v přípravě hokejistů, přípravě fotbalistů a atletů.
2) 25 sportovců užívalo tento preparát v období infekčních onemocnění a následné rekonvalescence, kde se jednalo hlavně o stavy po těžkých angínách, bronchitidách, bronchopneumoniích, tedy stavy spojené s podáváním ATB a následnou poruchou jaterní buňky. Vždy bylo provedeno opakovaně kompletní biochemické vyšetření, vyloučena proběhlá nebo skrytá forma hepatitis a mononukleosy. Vždy se jednalo o únavový syndrom po proběhlém infektu.
3) 15 sportovců užívalo tento preparát na základě patologie jaterních testů, která byla pravděpodobně způsobena nekontrolovaným podáváním kreatinu, který je nyní u sportovců ve velké módě.

Výsledky:
 - Prokazatelně dochází k výraznému zlepšení schopnosti regenerace sportovce a k vyšší toleranci maximální zátěže.
 - Rovněž se zlepšují biochemické hodnoty sledované ve fázi regenerace po zátěži.
 - Celkově se zlepšuje tolerance fyzické námahy, urychluje se regenerace.
 - Podstatně a prokazatelně dochází ke zkrácení fáze regenerace jaterní buňky po těžším průběhu infekčního onemocnění, kde po podání vyšších dávek ATB dochází často k přechodnému poškození jaterní buňky. V případě nepodání tohoto preparátu zvýšené hodnoty přetrvávaly delší dobu a byly provázeny únavovým syndromem a sníženou tolerancí k fyzické námaze.
 - U Gilbertovy choroby zjišťujeme výrazné snížení biochemických hodnot.
 - Kontrolované podávání kreatinu s Transmetilem za současných pravidelných kontrol biochemie pravděpodobně předchází poškození jaterní tkáně, které je sice reversibilní, ale vyskytuje se často (u nás od března do prosince zachyceno 15 takových sportovců).

Závěr:
Předběžné výsledky ukazují na velký přínos Transmetilu, který byl zařazen jak do regenerace, tak k léčení vrcholových sportovců. Studie byla kompletně prezentována v březnu roku 2000 na MEDsport sympoziu 2000, které se konalo v Brně ve dnech 15. - 16. 3. 2000.

Dále nabízíme

Školení

© 2010 MEDsport

Vytvořila internetová reklamní agentura Animato
 
všechna práva vyhrazena    |    mapa stránek